בס"ד

יעד ניהול

הרשם לרשימת הדיוור שלנו

ניהול רזה

חברת הייעוץ לתחומי הנדסת תעשייה וניהול יעד ניהול מובילה ארגונים להתייעלות וחיסכון בכסף על-ידי יישום תהליכי ניהול רזה, Lean Management.


 

ניהול רזה Lean Management ניתן ליישום בכל ארגון המעוניין להגדיל את הערך הניתן ללקוחותיו ובמקביל להקטין עלויות ולהתייעל בכל הרמות.


ניהול רזה Lean Management


"ערך" מוגדר ככל פעולה או תהליך שהלקוח יהיה מוכן לשלם. בעיקרו של דבר, ניהול רזה Lean Management, מתמקד בשמירה על ערך עם פחות עבודה. אפשר לומר כי ניהול רזה, הוא וריאציה של המושג יעילות. ניהול רזה הינו פונקציה של הגברת היעילות, הפחתת הפסולת ושימוש בשיטות מוכחות לקבלת החלטות של מה חשוב יותר. ניהול רזה הינו חלק מהפילוסופיות הקשורות לשיפור המתמיד כגון קייזן, 5S, 6 סיגמה, תרשים עצם דג, מודל השיפור המתמיד של דמינג PDCA.


תחומים רבים של ניהול רזה Lean Management משתפים את כלל עובדי בארגון בתהליכים ואף מדרבנים וממריצים את העובדים להציע שיפורים. הניהול הרזה מתמקד בעובד המכיר את עבודתו בצורה הטובה ביותר ולכן יש לעובד פוטנציאל גבוהה להציע הצעות לשיפור. אולם ישנה חשיבות רבה לכך שהשיפור יבוצע מתוך ראיה התהליכית כוללת של הארגון. לכן ארגונים רבים המעוניינים בהכנסת ניהול רזה לארגון משמשים ביועצים, חברת ייעוץ ואף מקימים יחידות ניהול איכות פנימיות בארגון.


Kaizen קייזן

 
המושג קייזן ביפאנית הוא "שיפור" או "שינוי לטובה", המושג קייזן מתחבר לפילוסופיית השיפור המתמיד וניהול רזה. השימוש בטכניקת קייזן, נועדה לשפר ולייעל את הפעילות העסקית והתפעולית בכל הרבדים של הארגון. קייזן נפונה לכל הפונקציות בארגון החל מהמנכ"ל ועד לאחרון העובדים בקו הייצור, ברכש, הלוגיסטיקה, הניקיון ובכל המחלקות האחרות.


הקייזן יושם לראשונה במספר ארגונים ביפאן אחרי מלחמת העולם השנייה, חלו הושפע מגורמים מחוץ ליפן (אמריקאים בעיקר). משם הקייזן התפשט לכל רחבי העולם.


הקייזן נפונה לא רק לפונקציות הפנים, או לנישות ספציפיות בארגון. כמו כן הקייזן לא מוגבל לפונקציות בתוך הארגון, אלה גם פונה לפונקציות חוצי ארגון. קייזן שואף למזער (או להעלם לחלוטין) בזבוז, על-ידי שיפור תהליכים וסטנדארטים.


פילוסופית הקייזן, סוברת כי העובדים מכירים את העבודה מכירים את נקודות התורפה ויש להם מה להציע כדי לשפר ולהתייעל. לכן, כולם מוזמנים להמליץ על הצעות לשיפור על בסיס קבוע. כלומר הקייזן הינו אורך חיים ולא אירוע חד פעמי, או חודשי או שנתי. לא כל הרעיונות חייבים להיות בסיס לשינויים גדולים. קייזן מבוסס על שינויים קטנים על בסיס קבוע. כך הארגון כל הזמן משפר הפרודוקטיביות, הבטיחות והיעילות, תוך כדי צמצום הפסולת.


פילוסופית הקייזן מתנגדת לעיקרון "אם זה לא שבור, אל תתקן". העיקרון מאחורי הקייזן אומר " לעשות את זה טוב יותר, לשפר אותו, גם אם זה לא שבור, כי אם לא נעשה זאת, אנחנו לא יכולים להתחרות".


S5


5S הוא שמו של ארגון שיטת עבודה משיטות הניהול הרזה Lean Management, המבוססת על פעילות בהתאם לחמש מילים ביפאנית אשר כולם מתחילות באות S: seiri, seiton, seiso, seiketsu, וshitsuke.
המילים תורגמו חמש מילים באנגלית, אשר למרבה הפלא גם הם מתחילות באות S:


מיון Sort – לחסל את כל הכלים מיותרים, חלקים, מסמכים וכדומה באזורי העבודה. יש לשמור רק פריטים חיוניים ולחסל את מה שלא נדרש, יש לתעדף פריטים לפי דרישות, את החיוניים לשמור במקומות נגישים, כל השאר יאוחסן או יושמד. כך סביבת העבודה תהייה בטוחה יותר, ללא גורמים מפריעים.


ארגון Straighten –סידור אזור העבודה, כלי עבודה, ציוד וכדומה, באופן בו הפריטים אשר השימוש בהם הינו השכיח ביותר, יהיו במקום זמין וקל לאיתור. מטרת השלב הזה, היא לחסל בזבוז זמן לצורך קבלת הפריטים הדרושים במהלך הפעילות השוטפת.


ניקיון Shine – ניקוי סביבת העבודה והציוד ושמירה על הניקיון. כל עובד המסים את המשמרת או את יום העבודה, ישאיר את סביבת העבודה נקייה כאשר כל דבר נמצא במקום המיועד לו. הדבר מבטיח שכל דבר ימצא במקום כאשר תוחלף המשמרת או בתחילת יום העבודה הבא.


 

אחידות Standardize – כל תחנות העבודה המיועדות לבצע פעילות מסוימת אחת, צריכות להיות זהות. כל העובדים אשר עושים את אותה עבודה צריכים להיות מסוגלים לעבוד בכל תחנה עם אותם הכלים אשר נמצאים באותו מיקום בכל תחנה. כל אחד צריך לדעת בדיוק מה האחריות שלו או שלה.


המשכיות Sustain – לשמור על עקרונות הניהול הרזה ולעיין בתקנים. לאחר ש4 הS הקודמים יושמו, הם הופכים לדרך החדשה לתפעול. יש לשמור להתמקד בדרך חדשה זו ואין לאפשר חזרה הדרגתית להרגלים הישנים. כאשר עולה לדיון נושא חדש, כגון: שיפור ביצועים, דרך חדשה של עבודה, כלי חדש או דרישת תפוקה חדשות, יש לסקור את 4 ה S הקודמים ולבצע שינויים בהתאם.

 

 

קישורים בנושא ניהול רזה:

 

תרשים עצם דג, קייזן, ארגון ושיטות קייזן, שיפור מתמיד, PDCA, תעשייה וניהול, הנדסת תעשייה וניהול,

 

 

 ____________________________________________________________________________
יעד ניהול – חברת ייעוץ המתמחה בתחומי הנדסת תעשייה וניהול, ארגון ושיטות, כתיבת נהלים, ניהול רזה Lean Management. לפרטים ניתן ליצור קשר למספר: 077-5490026.
________________________________________________________________________________________


רן פרייז נייד. 050-7494059