בס"ד

יעד ניהול

הרשם לרשימת הדיוור שלנו

שיפור מתמיד PDCA

שיפור מתמיד PDCA – דמינג

 

חברת ייעוץ 

 PDCA - Plan-Do-Check-Act או בעברית: תכנן-עשה-בדוק-פעל, הינה שיטת ניהול אינטראקטיבית, הפועלת במעגל של ארבע שלבים. מטרת השיטה היא לייצר תהליך עסקי של שיפור מתמיד של תהליכים. השיטה קובעת ארבע שלבים אשר בהם יש לעבור לפי סדר החל משלב הגדרת הבעיה או הגדרת המטרה ועד לפתרון או השגת המטרה וחוזר חלילה, שוב ושוב בצורה מעגלית.


השיטה הומצאה במהלך 1930 על-ידי Walter Shewhart שהיה סטטיסטיקאי בארצות הברית במעבדות בל. בשלב מאוחר יותר 1950 השיטה תופעלה בהצלחה על-ידי Dr. Edward W. Deming (דמינג). בכל אופן כיום השיטה ידוע ביותר בשם "גלגל דמינג".


השיטה מלמדת אותנו לחפש כל הזמן אפשרויות לשיפור. כמו-כן העיקרון המרכזי של השיטה הוא יצירת מנגנוני בקרה של מדידת תכנון מול ביצוע.


מה הם עקרונות שיטת PDCA לפי ארבעת השלבים?


P – תכנן: הגדרה ממוקדת של הבעיה ואיתור פתרון. את הפתרון יש לפרוט ליעדים ומטרות הכוללים את התשובות של: מה לעשות כדי לשפר? ואיך עושים את זה?


D- עשה: פעל על-פי התכנון, אולם תחילה מומלץ לבחון את הפתרון באופן ניסיוני, לצורך בדיקת סיכויי ההצלחה לפני יישום הפתרון באופן מלא.


C- בדוק: בדיקת תכנון מול ביצוע לצורך איתור הפערים. האם כאשר הפתרון יושם באופן ניסיוני הושגו התוצאות הרצויות, או לא? תוך כדי בדיקה ניתן גם לאתם נקודות חדשות אשר לא חשבו אליהם בזמן התכנון. כאן המקום לשפר ולייעל את המשך היישום או אפילו להגדיר את הפתרון כלא יעיל ולבטל את המשך היישום.


A- פעל: יישם את הפתרון בקנה מידה גדול יותר, מדוד ובדוק האם הושגו היעדים והמטרות אשר הוגדרו. אם כן הפתרון יהפוך להיות חלק משגרת העבודה. בשלב זה יש גם לבחון אפשרות לצרף ולשתף את הפתרון עם פונקציות אחרות (למשל: מחלקות אחרות, ספקים, לקוחות).
בסיום ביצוע כל ארבע השלבים, מתחיל שוב סבב נוסף של קבלת החלטות על מעגל שיפורים נוסף לפי הצורך והעניין.


אם הניסוי להגיע לפתרון לא היה מוצלח, ניתן לדלג על שלב/ים ולחזור לשלב הראשון (תכנן). ניתן שוב לנסות ולאתר פתרונות ולהתחיל בסבב הפעולות של גלגל דמינג מחדש.


עד כאן התיאוריה. כאשר ארגון מעוניין להתחיל ולהפעיל את שיטת PDCA או כל רעיון אחר הקשור לשיפור המתמיד (ניהול רזה, 6 סיגמה, קייזן, S5 ועוד), עליו להשתמש בכלים. הכלים מצויים בדרך כלל אצל מהנדסי תעשייה וניהול, המתמחים בתהליכי התייעלות בארגונים.


ארגון המעוניין להפעיל שיטות ניהול מתקדמות להתייעלות, שיפור מתמיד, ניהול רזה יכול לפנות לחברת ייעוץ מובילה ומקצוענית בתחום.

 

_____________________________________________________________________________
יעד ניהול – חברת ייעוץ ארגוני המתמחה בתחומי הנדסת תעשייה וניהול, ארגון ושיטות, כתיבת נהלים, ניהול רזה Lean Management. לפרטים ניתן ליצור קשר למספר: 077-5490026.________________________________________________________________________________________

 
תגובות גולשים:
שם
 *
כותרת
 *
תוכן
 • 1.
  רונן
  24/11/2012 22:28:53
 • 2.
  Rama
  14/12/2012 02:04:00
 • 3.
  Yvest
  14/12/2012 03:25:04

רן פרייז נייד. 050-7494059