בס"ד

יעד ניהול

הרשם לרשימת הדיוור שלנו

האם תמיד צריך נהלים?

כמעט בכל ארגון אשר מתחיל או משדרג את ספר הנהלים שלו, נשאלת השאלה לאלו תהליכים נדרשים נהלים? או, האם לכל תהליך הארגון צריך נוהל?
התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית לכל סוג ארגון, כמובן שהצורך בנהלים למשל במשטרת ישראל שונה לחלוטין מהצורך בנהלים במפעל קטן לייצור דגים מעושנים.

אז מה התשובה?

לא כל דבר ולא לכל תהליך צריך נוהל, אין ליצור נהלים עבור משימות בסיסיות - אחרת הנהלים מסתרבלים והמשתמשים נוטים להתעלם מהם. לפני כתיבת נוהל יש לוודא כי יש סיבה ליצור אותו: אולי המשתמשים שוכחים לבצע פעולות מסוימות, אולי קיימת שכיחות גבוהה של עשיית פעולות לא נכון, או אולי קיימות משימות ארוכות ומורכבות כל כך שהמשתמשים צריכים רשימה לביצוע בסדר הנכון.

תהליך בכתב הכרחי רק אם הנושא חשוב או אם קיימת סבירות לשיפור משמעותי בהבהרת תהליך. לפני כתיבת נוהל יש לוודא כי המשתמשים באמת צריכים או רוצים לדעת את מה שכתוב בנוהל.

תהליך כתוב נדרש בדרך כלל מהסיבות הבאות:

• התהליך ממושך (לדוגמה: ספירת מלאי בסוף השנה).
• התהליך מורכב (לדוגמה: מתן הטבות לעובדים).
• התהליך שגרתי, אולם חיוני שכל אחד יקפיד על הכללים (לדוגמה: שכר).
• נדרש תיעוד (לדוגמה: טיפול בבעיית משמעת).
• שינוי משמעותי בארגון (לדוגמה: התקנת מערכת מחשב חדשה).
• יש השלכות חמורות אם נעשה טעות (לדוגמה: הנחיות הבטיחות).

בכל ארגון קיימים דברים הנעשים ללא נהלים כתובים. ישנם "כללים לא כתובים" ותהליכים לא פורמאליים. אולם, לפעמים גם כללים לא כתובים צריכים להיכלל בנוהל. זה עשוי לקרות כאשר למשל:

• שאלות דומות נשאלות שוב ושוב.
• נראה שאנשים מבולבלים.
• ישנן דרכים רבות מדי שאנשים מפרשים את התהליכים.

נהלי עבודה יכולים להוות מעמסה ועול בלתי נסבל בכל ארגון. לפעמים הם מפורטים מדי ומגבילים, ובפעמים אחרות הם כלליים מידי ורופפים.

אף אחד לא היה מעוניין לעבור תהליך מסובך ומסורבל רק כדי לקבל עט או בורג. פעילות מסוג זה חייבת להיות מהירה וקלה. מצד שני, אם עמית לעבודה נעדר, ועובד אחר נדרש להחליפו זמנית, קיימת ציפייה כי המחליף יקבל נוהל מפורט המנחה אותו היטב כיצד לפעול.

 

יעד ניהול – חברת ייעוץ המתמחה בתחומי הנדסת תעשייה וניהול, ארגון ושיטות, כתיבת נהלים, ניהול רזה. לפרטים ניתן ליצור קשר למספר: 077-5490026.

הטמעת נהלים בארגון - מערכת לתצוגת נהלים


זמינות נהלים לעובדי הארגון הינו שלב בסיסי בדרך להטמעת נהלים. נהלים הכתובים בצורה מקצועית אשר מאוחסנים בקלסר בארון של מזכירות הארגון, דומים לתוצרת מצוינת אשר מונחת על המדף ואף אחד לא רוכש אותה כי לא יודעים על קיומה.


יעד ניהול פיתחה מערכת לתצוגת נהלים במטרה לסייע לארגונים בהטמעת נהלים.

המערכת לתצוגת נהלים נמצאת על רשת האינטרנט ומאפשרת למשתמשים מורשים בלבד לקבל בזמינות מידית תצוגה של נהלי הארגון - למידע נוסף >>> מערכת תצוגת נהלים <<<הנדסת תעשייה וניהול, ארגון ושיטות ומערכות מידע ERP
תגובות גולשים:
שם
 *
כותרת
 *
תוכן

רן פרייז נייד. 050-7494059